Magdalena Nawrocka o depresji i nie tylko

Magdalena Nawrocka

 

Gadu, gadu...

 

Nic wspanialszego nad prosta mowe rzeczy wielkich.
- Andrzej Maksymilian Fredro

 Czym jest mowa, ten jeden z najwspanialszych darów człowieka? To zasób wyrazów, wyrażeń i zwrotów łączonych w wypowiedzi według reguł gramatycznych, używany w celu porozumienia się członków jednego narodu, społeczeństwa, przez ludzi pewnego środowiska, regionu charakterystyczny dla danej epoki.

Mowa - jeden z najpiękniejszych darów człowieka. Ma być piękna i czysta. I rozumna, i logiczna, i światła. Gadu, gadu, mowa potoczna, codzienna jest deformacją pięknej, literackiej mowy. Nie ma w niej takiej dbałości o dobór słów, zwrotów i konstrukcji składniowych. Gadulstwo jest śmiercią zaciekawienia. Kto mowi wszystko, co wie, wygada także to, czego nie wie.(Francis Bacon)

Niektórzy chwala się, że mowią to, co myśla; jednak nie rozumieją, że nie potrafią myśleć. Nigdy nie mów wszystkiego co wiesz, ale wiedz zawsze co mowisz (George Bernard Shaw). Mowa musi być wyważona i konsekwentna. Musi być rzeczowa. Mądrość mowy powinna się odbijac w prostych, szlachetnych czynach. Wtedy jest wartościowa, cenna.

O słowa, jakie zbrodnie popełnia się w imię wasze! (Eugene Ionesco). Słowa bywają groźne, rażące, wybuchające jak granaty. Słowa ranią. Iluż to polityków demagogów przelało krew na naszej ziemi. Ale bywają też słowa dobre, działające jak balsam i niosące wiele dobrego na tym świecie. Słuszne jest powiedzenie: Gdy
slucham co mowisz, slysze kim jestes
(Ralph Waldo Emerson).

Muszą być ludzie, którzy mają odwagę mówić swobodnie (Giordano Bruno). Wszystko co ludzkie, powinniśmy dać sobie powiedzieć. A jeszcze trafiać prostym słowem do wszystkich tak, aby każdy natychmiast zrozumiał. A to wielka sztuka. Wiem, o czym mowię, bo sama często ulegam słabosci gadulstwa. To takie proste i naiwne. Po co szukać głębiej? To prawda, że granice mojego języka są granicami mojego świata. Jak powie Karl Kraus: Czyje serce jest puste, tego usta pełne, więc zmilcze, nie dopowiem już ani słowa.
 

MAGDALENA NAWROCKA jest pedagogiem, absolwentką Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką książek: Po drugiej stronie tęczy oraz Krzywe zwierciadło. Obecnie przebywa we Francji, gdzie pisuje felietony, które publikuje w internetowych grupach dyskusyjnych, prasie polonijnej, a także w serwisie PSYCHOLOGIA.

___________________________________________________________________________________________

[Strona glowna] [Temat wydania] [Aktualności] [Psychologia społeczna] [Psychologia rozwojowa] [Psychoterapia] [Z pogranicza psychologii] [Język a świat] [Magdalena Nawrocka o depresji i nie tylko] [Hipnoza] [Spojrzenia] [Informatory] [Biblioteka psychologa] [Psychologia w Internecie] [Wieści z PTP] [Spotkania i konferencje] [Projekty badawcze] [Czat] [Współpraca] [Archiwum artykułów] [Redakcja] [Akty prawne]

© Copyright by Psychologia.vel.pl Marcin Zawojski

2001 - 2005

Wszystkie prawa zastrzeżone

webmaster