Psychoterapia

Joanna Klimowicz

 

Inna miłość

 

Inność jest najtrudniejsza w kontaktach z rodziną. Na każdej uroczystości rodzinnej, imieninach cioci czy babci, są zasypywani pytaniami: - Kiedy się ożenisz, wyjdziesz za mąż, dasz nam wnuki?

Nigdy nie czułem się winny, bo byłem taki od początku. Że jestem gejem, stwierdziłem podczas Pierwszej Komunii Świętej. To wtedy rodzice po raz pierwszy zwrócili mi uwagę, żebym nie oglądał się za panami.

Nie wszyscy mają tyle luzu psychicznego, co Piotrek. To właśnie z myślą o tych zagubionych, przerażonych swoją innością, zaszczutych nietolerancją białostoccy geje i lesbijki postanowili wyjść z ukrycia. Nie muszą czuć się gorsi, mają masę doświadczeń, którymi chcą się podzielić. Udało się im stworzyć i prowadzić nieformalną grupę wsparcia Kefas, założyć telefon zaufania. Odważyli się otwarcie porozmawiać z dziennikarzem...

    Poszukiwania

Wysoki blondyn, Piotrek, był w podstawówce platonicznie zakochany w wychowawcy. Potem przeszedł - jak mówi - mały kryzys, kiedy spotykał się z dziewczyną. A ona... okazała się biseksualistką. Teraz jest pogodzonym ze sobą, chociaż samotnym, młodym prawnikiem.

W tym samym czasie Marek był święcie przekonany, że jest biseksualny. Jednak szybko odkrył, że nie byłby w stanie zakochać się w kobiecie. Odbyć z nią normalny stosunek seksualny - proszę bardzo. Ale nic poza tym! Jego mama przyjęła to do wiadomości, ale martwi©ć się nie przestała: - A co z rodziną? Co z moimi wnukami?

Marek jest jedynakiem i oczkiem w głowie. Musi mieć dzieci i basta.

    Marzenia o szczęśliwej rodzinie

Temat małżeństw homoseksualnych i możliwości adoptowania przez nie dzieci, rozgrzewa moich rozmówców do czerwoności. Zdania są podzielone.

- Nie wiem, z czego tu robić wielkie halo - argumentuje Daniel, 24-letni agent ubezpieczeniowy. - Gdyby weszła ustawa, umożliwiająca adoptowanie przez nas dzieci, na pewno nie byłoby tak, że wszyscy nagle biegną do urzędów i domów dziecka. Na przykład ja mogę przebywać z dziećmi góra dwie godziny. Szczęśliwą rodzinę można też zbudować bez dzieci.

- Ty tak mówisz, bo jeszcze jesteś młody, chcesz się wyszaleć. A zobaczysz, że przyjdzie czas, kiedy będzie ci czegoś brakowało - atakuje kolegę Justyna. - Dla mnie dziecko byłoby dopełnieniem.

- Ciekawe, jak ludzie zareagowaliby na dziecko, które ma dwóch tatusiów lub dwie mamusie? - nie ustępuje Daniel. - Trzeba też myśleć o dziecku, a nie tylko o swoim szczęściu...

A przecież homoseksualiści w Polsce mają dzieci. Psycholog Helena Więckowska, opiekunka grupy Kefas, uważa, że duża część osób homoseksualnych wchodzi w związki i ma dzieci, bo za trudne okazuje się dla nich bycie innym. A tymczasem trwanie w takim pozornym układzie sprawia jeszcze więcej kłopotów.

- Jeżeli zechcę mieć dziecko, to na pewno swoje - wyrywa się nagle Marek.

Ma na to gotową receptę. Przecież można dogadać się z parą lesbijek. Zapłodnienie metodą in vitro. Jedno dziecko dla Marka i jego partnera, drugie dla dziewczyn. Dla kolegów Marka pomysł jest co najmniej dyskusyjny...

- Tak skomplikowany, jak nasze życie... - kwituje Krzysiek, student Akademii Medycznej, siedzący do tej pory cichutko w kąciku.

    Stereotypy

Jeden z dobrych kumpli Piotrka - tego od komunii - zawsze wieszał psy na ciotach. W pewnym momencie Piotr nie wytrzymał i wypalił: A co by się stało, gdybym ci powiedział, że ja jestem gejem?. Koleś odwrócił się na pięcie i wyszedł. Po tygodniu przełamał się i doszedł do wniosku, że wszystko jest o.k. W ich wzajemnych relacjach nic się nie zmieniło.

- W Polsce funkcjonuje taki stereotyp, że gej to pedał, przegięty w stronę kobiety - denerwuje się Daniel. - Mężczyźni mają przeświadczenie, że gej zawsze będzie ich podrywał i nachalnie namawiał na seks. Nie jesteśmy maszynkami do uprawiania seksu.

- Ludzie wiedzą o nas tylko tyle, ile dowiedzą się z amerykańskich filmów - dodaje Justyna.

Powiedziała o sobie koleżance, z którą przyjaźniła się od 15 lat. Może innej osoby homoseksualnej nie tolerowałaby, ale wieści o Justynie przyjęła naturalnie. To w końcu ta sama przyjaciółka, nie wyrosły jej nagle dwie głowy i dalej można z nią poplotkować...

- Kiedy facet heteryk (czyli heteroseksualny) spotka dwie lesbijki, to pierwsza myśl, która wpadnie mu do głowy, to: O rany, mam okazję przespać się z dwiema laskami!!! Nie dociera do niego, że kobieta woli kobietę. Mężczyzna nie ma tego czegoś - tłumaczy ze znawstwem Piotrek. - Tak, Justyna?

- Tak - szepce Justyna. - Teraz nie jest mi ciężko. Mam znajomych, którzy wiedzą o mnie wszystko i nikt na mnie krzywo nie spojrzy. Jestem wreszcie akceptowana. Inna sprawa, że w Białymstoku trudno znaleźć partnerkę. Dziewczyny są skryte, zamknięte w sobie, tłumią emocje.

    Ustalmy sobie jedno...

Spotykając się formalnie i nieformalnie, młodzi ludzie z Kefasu odkryli kilka oczywistych prawd.

Mężczyźni heteroseksualni są bardziej homofobiczni niż heteroseksualne kobiety.

- To się wiąże z późniejszym dojrzewaniem seksualnym mężczyzn - wyjaśnia Helena Więckowska. - Wiedza o orientacji seksualnej może się tworzyć nawet do 25 roku życia. W związku z tym, jeżeli mężczyzna przeżywał jakieś wahania, mogą mu towarzyszyć lęki, homofobiczne niepokoje.

Nie wszystkie feministki to lesbijki, ale większość lesbijek to feministki.

Działające w stowarzyszeniu dziewczyny są non stop obłożone feministycznymi czasopismami, same też do nich pisują.

- To niezłe laski, fajnie się ubierają i są delikatne jak każda kobieta - tak widzą je Piotrek, Daniel i Krzysiek. - Wcale nie noszą ciężkich buciorów, powyciąganych swetrów i nie palą biustonoszy. Wyższość płci głoszą bardzo często - głównie w żartach.

ciąg dalszy >>>

___________________________________________________________________________________________

[Strona glowna] [Temat wydania] [Aktualności] [Psychologia społeczna] [Psychologia rozwojowa] [Psychoterapia] [Z pogranicza psychologii] [Język a świat] [Magdalena Nawrocka o depresji i nie tylko] [Hipnoza] [Spojrzenia] [Informatory] [Biblioteka psychologa] [Psychologia w Internecie] [Wieści z PTP] [Spotkania i konferencje] [Projekty badawcze] [Czat] [Współpraca] [Archiwum artykułów] [Redakcja] [Akty prawne]

© Copyright by Psychologia.vel.pl Marcin Zawojski

2001 - 2005

Wszystkie prawa zastrzeżone

webmaster