Magdalena Nawrocka o depresji i nie tylko

Magdalena Nawrocka

 

Marzyciel

 

Marzycielu, pomyśl czasem o czasie teraźniejszym.
- Feliks Rajczak

 

Marzymy. Wybiegamy myślami w przyszłość. W naszych myślach wszystko układa się jak najlepiej, kiedy marzymy nie ma miejsca na sceptycyzm i pesymizm. Jutro bogatsze. Jutro łatwiejsze. Jutro lepsze. A gdzie teraźniejszość? Jakoś nam umyka. Żyjemy z dnia na dzień, wzbogacając przeszłość, a dzień dzisiejszy przemija bez echa.

I nie jest to dobrze. Czas teraźniejszy przecieka nam przez palce. A przecież tyle ważnego dzieje się tu i teraz. Trzeba tylko to spostrzec i przeżywać. Nie sztuka marzyć o świetlanej przyszłości, sztuką jest ją już dzisiaj kształtować. Przeżywać codzienne kłopoty i troski. Nauczyć się je kontrolować. Nie dać się załamać aktualnym problemom, to i przyszłość będzie jaśniejsza.

To samo dotyczy kraju: Wołamy o Polskę jutra, nie wyczerpawszy tematu jej teraźniejszosci - tak powie Zbigniew Waydyk. Trzeba mieć dalekosiężne plany, inaczej zatracimy kierunek, do którego zmierzamy. Niezbędne są jednak cała uwaga i zainteresowanie poświęcone teraźniejszości. Kulejące rolnictwo, kryzys stoczni i rybołówstwa, zatrucie środowiska, ustawodawcza opieszałość, bałagan w urzędach - wszystko to są problemy na dzisiaj. Problemy do rozwiązania od zaraz.

Nie sztuką przepowiedzieć przyszłość. Trzeba dostrzegać i rozumieć terazniejszość. I nadawać jej nowy, poprawiony kształt, tak by cieszył dzień dzisiejszy. Przyszłość to teraźniejszość, która jeszcze nie minęła - powie Stefan Witwicki. Tak więc jutro zależy od tego, co dzieje się dzisiaj.

A dzisiaj zależy od nas, od naszych aktualnych posunięć. Możemy marzyć o świetlanej przyszłości, będąc jednak głęboko osadzonym w dniu dzisiejszym. Dziś i jutro to sprzężone pojęcia. Musimy zdawać sobie z tego sprawę. Marzycielu, pomyśl czasem o czasie teraźniejszym!, a na pewno łatwiej i pełniej ziszczą się twoje jutrzejsze marzenia.

MAGDALENA NAWROCKA jest pedagogiem, absolwentką Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką książek: Po drugiej stronie tęczy oraz Krzywe zwierciadło. Obecnie przebywa we Francji, gdzie pisuje felietony, które publikuje w internetowych grupach dyskusyjnych, prasie polonijnej, a także w serwisie PSYCHOLOGIA.

___________________________________________________________________________________________

[Strona glowna] [Temat wydania] [Aktualności] [Psychologia społeczna] [Psychologia rozwojowa] [Psychoterapia] [Z pogranicza psychologii] [Język a świat] [Magdalena Nawrocka o depresji i nie tylko] [Hipnoza] [Spojrzenia] [Informatory] [Biblioteka psychologa] [Psychologia w Internecie] [Wieści z PTP] [Spotkania i konferencje] [Projekty badawcze] [Czat] [Współpraca] [Archiwum artykułów] [Redakcja] [Akty prawne]

© Copyright by Psychologia.vel.pl Marcin Zawojski

2001 - 2005

Wszystkie prawa zastrzeżone

webmaster